Подорожуй дешево: лайфхаки для студентів
Цикл статей з корисними порадами для економних й насичених подорожей. Поки студент - використовуй усі можливості!
Прага
Рада вітати вас у моїй рубриці «Подорожуй дешево: лайфхаки для студентів»!
І розпочну я свій цикл статей і корисних порад з власного досвіду: першою країною, яку я відвідала за кордоном стала Чехія, а саме її столиця - Прага.
Прага не є дуже дорогою для європейського туриста. Для українського - також, адже курс євро там майже такий, як і у нас - 1 до 28 крон, і ціни у Празі схожі на українські, однак замість гривень - крони.
Варіантів дістатися до Праги багато, від автобуса до літака, проте я обрала найшвидший, хоча і не найдешевший: знайшла дешевий квиток на рейс угорського лоукостера «Wizz air» зі Львова до Вроцлава, а з Вроцлава до Праги взяла зі знижкою 20% квиток на автобус європейського перевізника «Flix bus», загалом дорога обійшлася мені в 7 годин.
MUSTHAVE для студента, який подорожує Європою - карта ISIC. ISiC - це міжнародне студентське посвідчення, яке визнане більше як в 135 країнах світу і надає значні знижки - як звичайні студентські знижки в громадському транспорті та на входи до музеїв, так і на хостели, перевізників та знижки у різні заклади. Ознайомитися з пропозиціями знижок можна на офіційному сайті ISIC.
Отже, як зекономити в Празі і побачити якомога більше:
- Обмін валют: якщо вам потрібна готівка, то для початку краще зняти в найближчому банкоматі на автовокзалі , або в аеропорту. В центрі гроші краще не обмінювати, бо там курс значно відрізняється від справжнього і вас легко можуть кинути на 15-20 євро. Якщо вже терміново необхідно - краще розмінювати валюту у арабів, в них найлояльніший курс.
- Безкоштовні пам'ятки ніхто не відміняв:
Карлов міст: старовинний мальовничий міст в самому центрі міста. Серце міста, з якого відкривається прекрасний вид на старий центр, на річку Влтаву, він прикрашений старовинними скульптурами, проте там завжди купа туристів.
Для красивих фото не полініться прокинутись о 4:00 ранку, на світанку туристів майже немає. Пуста середньовічна Прага чарівна, правда!..
Старомістська площа: Площа захована в центрі старої частини Праги, в оточенні будинків в стилі бароко, рококо, ренесансу. Тут же і старовинні скульптури, і міська Ратуша, і Празькі куранти.
Празький Сенат / Вальдштейнский Палац: Найбільший палац Праги, де засідає чеський Сенат. Крім зовнішньої і внутрішньої краси самого Палацу, тут є ще й мальовничий сад з павлінами і галерея. Години роботи: безкоштовний вхід для відвідувачів з січня по березень кожен перший вікенд місяця з 10:00 до 16:00, з квітня по грудень - кожен вікенд місяця з 10:00 до 17:00.
Празький Град: візитна картка не тільки Праги, а й Чехії. Один з найбільших діючих замкових комплексів світу. Таке собі місто в місті, де ви опинитеся в Старій Празі з її вежами і соборами, площами і садами, мостами і вулицями. Вхід на територію Празького граду - безкоштовний, проте ви маєте пройти пункт пропуску, де вас і ваші речі оглянуть, адже це резиденція президента. Відвідування соборів, веж, музеїв на території оплачується окремо.
У Празькому Граді є Злата вулочка, вхід на яку платний з 9:00 по 16(17):00, пізніше - безкоштовний!
Собор святого Віта: найвідоміший собор міста, склепіння якого можна побачити з різних частин Праги, настільки він величний і мальовничий, справжня перлина готичного мистецтва. Його справді варто побачити! Безкоштовний вхід в передню частину кафедрального забору.
- Безкоштовні музеї:
Є кілька музеїв у Празі, за вхід в які ви не заплатите ні цента і при цьому отримаєте масу задоволення:
Лапідаріум - філія Національного музею, в якому зберігаються скульптури великих чеських майстрів.
Музей моди в Празі з цілорічним безкоштовним входом. Він відкритий щодня з 11:00 до 18:00 (по неділях з 12:00). Закритий для відвідування тільки в кожного першого понеділка місяця.
Музей декоративного мистецтва з неймовірно пізнавальною і цікавою експозицією. Влаштовує годинник відкритих дверей щовівторка з 17:00 до 19:00.
- Сувеніри і харчування
Ніколи нічого не купуйте в мінімаркетах у китайців! У них дуже дорого і вас можуть легко надурити. Краще спустіться у метро, там ви елементарно знайдете пляшку води лише за 20 крон, тоді, як у китайців вона коштуватиме 90 крон.
Прага особлива, вона має свій шарм. Це місто автентичне, його стіни зберегли дух століть.. Наполегливо рекомендую прогулятися середньовічним старим містом вночі, або на світанку - неймовірної сили енергетика!
Перетин кордону
З 11 червня 2017 року для українців відкриті кордони 30 країн ЄС та Шенгенської зони.
Країни з безвізовим режимом для України:
- Австрія
- Андорра
- Бельгія
- Угорщина
- Німеччина
- Греція
- Данія
- Ісландія
- Іспанія
- Італія
- Кіпр
- Латвія
- Литва
- Ліхтенштейн
- Люксембург
- Мальта
- Монако
- Нідерланди
- Норвегія
- Польща
- Португалія
- Сан-Марино
- Словаччина
- Словенія
- Фінляндія
- Франція
- Чехія
- Швейцарія
- Швеція
- Естонія
Поки студент - ДІЙ!
Молодість відкриває багато можливостей для розвитку, розширення своїх горизонтів - як розумових, так і географічних.
Якщо тобі є чим здивувати інших, якщо в тебе є нестримне бажання вивчати нове і ти можеш бути корисним та оригінальним, то не зволікай і подавай свою анкету на міжнародний проект!
ТОП 3 найкрутіших закордонних програм для студентів:
Global UGRAD
Це програма культурного обміну, яка здійснюється Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США та підтримується народом Сполучених Штатів Америки. Ця міжнародна освітня й культурна програма обміну підтримує талановитих іноземних студентів, надає можливість майбутнім лідерам навчатися у США з метою поглиблення знань та вивчення культури і традицій Сполучених Штатів Америки. Програма для студентів вищих навчальних закладів (Global UGRAD) спільно здійснюється Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США, Посольством США в Україні та організацією World Learning.
Erasmus+
Для України, яка не входить до складу Євросоюзу, з недавніх пір розроблена комплексна програма Еразмус Плюс, яка включає в себе можливості окремих програм академічної мобільності: для студентів, для випускників вузів, для викладачів і для молодіжних організацій. Тому спочатку потрібно визначитися, хто і навіщо хоче їхати в європейський університет. Якщо мова йде про студентів (бакалаврів, магістрів, аспірантів і докторантів), то програма кредитної (короткострокової) мобільності передбачає навчання на окремих курсах, які дають кредити (СFU, згідно Болонської системи), тривалість навчання від 3 до 12 місяців.
Ну і куди ж без Work and Trevel ?
Ця програма не є безкоштовною і потрапити туди може будь-то з володінням англійською мовою. Гроші, витрачені на програму відбиваються в декілька разів під час роботи в США. Щорічно тисячі студентів з усього світу вирушають на інший континент, щоб провести найкраще літо в своєму житті. Сьогодні програма Work and Travel USA дає можливість українським студентам в період літніх канікул працювати в американській компанії, проходячи стажування в ній протягом 4 місяців, а після цього помандрувати по території США. Програма Work and Travel USA 2018 це не тільки робота для студентів Америці, це ще й практика англійської мови, і незабутні подорожі по США, Канаді та Мексиці, і безцінний досвід роботи в американських компаніях, і нові знайомства та враження. І це найкращий спосіб провести літні канікули!
Де знайти дешеві авіаквтки?
Ви відкладаєте подорож мрії на майбутнє, аби накопичити достатньо грошей на переліт? Вас лякають величезні черги на кордоні і ви не переносите тридцятигодинні переїзди автобусом, але літак також дороге задоволення? Як же ви помиляєтеся!
Отже, влаштуйтесь зручніше і записуйте. Вам знадобиться:
- Наплічник
- Мобільний телефон
- Пару сотень гривень на картці
- Принтер
Перш за все вивчіть слово лоукостер. Ось декілька лоукост авіакомпаній, які літають з України: Wizzair, Ryanair, Air Arabia, UP, AegeanAir, AirBaltic.
Наступним кроком буде підписка на декілька якісних телеграм каналів, де розміщуються акції, знижки і розпродажі, які проводять авіакомпанії, ось декілька з таких каналів: Подорожуй дешево, Lowcost UA, FunTripTo, Чемодан.
Також, можна регулярно моніторити дешеві квитки на сайті Skyscanner.com.ua, але купувати квитки безпосередньо на сайті авіакомпанії.
Декілька порад:
- Беріть базовий тариф лише з ручною поклажею.
- Реєструйтесь на рейс самостійно і роздруковуйте квиток - в аеропорту це вийде дорожче, ніж сам квиток.
- Не купуйте зворотній квиток разом із основним - купуйте окремо. Правило роздільної покупки квитків в ту і іншу сторону діє не завжди, але іноді трапляється, що забронювати два окремих сегмента вигідніше, ніж оформити переліт туди і назад одним квитком. Крім того, ви можете прилетіти в один аеропорт, а полетіти з іншого, якщо ціна при цьому нижче.
- Купуйте квитки у вівторок у другій половині дня. Статистика минулих років говорить, що найчастіше приблизно о 3 годині дня у вівторок ціни на авіаквитки знижуються. До того ж велика частина авіакомпаній відкриває продажу в понеділок увечері. До другої половини дня конкурентна боротьба досягає максимуму, а ціни на квитки, відповідно, мінімуму.
- Бронюйте заздалегідь.
На цьому бажаю вам успіху і щасливих перельотів!
Галопом по Європі
Якщо ж всі вищезазначені поради не для вас і ви не почуваєтесь достатньо впевненим у своїх силах, а подорожувати хочеться - ВИХІД Є!
Як альтернатива бюджетним мандрівкам є Автобусний тур. Цей вид туризму обійдеться вам в якихось 200 євро і повністю звільнить від турбот типу розробка маршруту бронювання квитів і готелів, планування культурної програми. За Вас все зробить тур оператор, єдине, що залишається - це насолоджуватися!
Проте, тут є свої плюси і мінуси. Почнемо з мінусів:
- Довгі черги на кордонах. Часом, щоб перетнути кордон з країнами Євросоюзу доводиться стояти в черзі близько 6 годин. У той же час варто відзначити, що туристичні автобуси перевіряють менш ретельно, ніж рейсові.
- Тривалі автобусні переїзди. Європою такі переїзди складають максимум 9 годин, тому що в країнах Евровоюзу після кожних 9 годин їзди автотранспорту потрібно ставати на відстій.
- Нічні переїзди. Дуже часто туроператори включають як мінімум один нічний переїзд для зниження вартості туру. Проте, у тебе є можливість вибрати автобусний тур без нічних переїздів (на сайтах багатьох туроператорів існує навіть окремий розділ для таких турів).
- Залежність від групи. Ви маєте триматися своєї групи, особливо це незручно, якщо в ній є літні люди - велика вірогідність того, що багато додаткових локацій ви не побачите бо вони будуть втомлені.
- Оглядові екскурсії. За браком часу ви не встигаєте повністю насолодитися містом в якому ви зупиняєтеся. Все дуже швидко і величезна кількість інформації.
- Факультативні платні екскурсії. Ви сподіваєтесь, що тур коштуватиме 50 євро, як вказано на рекламній брошурі? Справа в тому, що майже всі тур-агентства вимагають придбати як мінімум дві факультативні екскурсії вартість яких зазвичай від 15 до 35 євро. І це обов'язково.
- Дешевизна. Навіть не маючи великих фінансових заощаджень, ти зможеш побачити багато країн, відвідати самі Цікаві місця популярних туристичних міст.
- Раннє знайомство з країною. Ти починаєш знайомитися з країною, її природою, архітектурою та побутом місцевих жителів, відразу ж після перетину кордону. Вельми несподівано можеш побачити дивовижні місця, не позначені в туристичних гідів, проте зустрічаються на твоєму шляху.
- Насичена екскурсійна програма. Це може бути і плюсом. Як правило автобусні тури пропонують не тільки оглядові екскурсії по центру міста, але і знайомство з усіма цікавими визначними пам'ятками, розташованими в радіусі 35 км від міста.
- Незнання іноземної мови. Вам не потрібно буде контактувати з іноземцями.
- Позачергове проходження. Туристичні групи не стоять в черзі в музеї, наприклад.
Отож, добре проаналізувавши усі плюси і мінуси автобусних турів ви можете для себе вирішити, чи варто саме вам обирати такий вид туризму. Але пам'ятайте, що інколи квиток в іншу країну можна вихопити за 1 євро ;)
Висновок
Отже, цикл статей структурований і логічний: Безвіз і як їм користуватися, Студентські програми обміну як шанс безкоштовно потрапити закордон, Секрети пошуку дешевих авіаквитків, Альтернативні автобусні тури і нарешті - усі поради, перевірені на власному досвіді.
Бажаю вам використати вищезазначені поради і на своєму досвіді.
Яскравих і насичених подорожей!
щиро ваша, Катерина